Zwolnienie z 2% podatku PCC na pierwsze mieszkanie
Ostatnie zmiany w przepisach podatkowych przynoszą dobrą wiadomość dla tych, którzy planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wprowadziła zwolnienie z tego podatku dla osób, które spełniają określone kryteria związane z pierwszym zakupem nieruchomości.
Ustawą z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1463) wprowadzono zwolenie od podatku PCC. Podatek ten dotychczas wynosił 2% wartości inwestycji i stanowił obciążenie dla nabywców. PCC jest charakterystyczny do obrotu nieruchomościami na rynku prywatnym – przez nie-przedsiębiorców (a przynajmniej niezajmujących się obrotem nieruchomościami, tak jak np. deweloperzy). Aktualnie, od dnia 31 sierpnia 2023 r. zwolnienie z podatku PCC dotyczy:
sprzedaży, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
kupującego (lub kupujących), który jest osobą fizyczną, a w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało mu żadne z tych praw ani udział w tych prawach (wyżej wymienionych), chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Zwolnienie to nieco zmniejsza koszty zakupu nieruchomości i stanowi zachętę do planowania i rozliczenia kosztów około-zakupowych nieruchomości. W wątpliwych przypadkach, np. posiadania działki rolnej przez nie rolnika (wobec aktualnego braku orzecznictwa i doktryny w zakresie nowych przepisów) jeśli notariusz zdecyduje się na pobranie podatku przy umówię sprzedaży lokalu mieszkalnego, nabywca może wystąpić do urzędu skarbowego o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wobec ewentualnego zwolnienia.
Podwyższony podatek PCC od wielu mieszkań
Mimo zniesienia podatku PCC na pierwszą nieruchomość, nowelizacja ustanawia jednak wyższą stawkę na zakup kolejnych nieruchomości. Jeśli jesteś właścicielem szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego to obowiązuje Cię podwyższona stawka 6% podatku PCC. Zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnego zakupu nieruchomości oraz zrównoważenie obciążeń podatkowych wobec zwolnienia z podatku PCC na zakup pierwszego własnego „M”.
Podwyższona stawka podatku dla inwestorów jest nieco bardziej kontrowersyjna od wprowadzonego zwolnienia. Jednak 6% PCC wciąż jest łatwy do obejścia. Nie obowiązuje np. jeśli zawarto umowę przedwstępną przed datą wejścia w życie przepisów nowelizacji, tj. przed dniem 31 sierpnia 2023 r. Ponadto podwyższona stawka dotyczy jedynie nabycia minimum 6 lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w 1 lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem VAT, lub udziałów w tych lokalach albo posiadania już minimum 5 takich lokali lub udziałów w nich. Zatem wystarczy by budynki z rzeczonymi lokalami znajdowały się na kilku wyodrębnionych działkach.
Przed przystąpieniem do zakupu warto jednak skonsultować się z prawnikiem, aby zrozumieć pełen zakres warunków i wymagań związanych z tym zwolnieniem podatkowym oraz poznać dokładne koszty związane z zakupem nieruchomości. Zapraszam!
Comments