top of page

Upadłość konsumencka – co to i dla kogo?

  • Zdjęcie autora: Bogna Szyczewska
    Bogna Szyczewska
  • 17 mar
  • 2 minut(y) czytania

Upadłość konsumencka to procedura prawna, która umożliwia osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej wyjście z trudnej sytuacji finansowej, gdy stają się niewypłacalne. Jej głównym celem jest oddłużenie konsumenta, czyli rozłożenie części zobowiązań na raty albo umorzenie części lub całości jego zobowiązań. Procedura upadłościowa umożliwia również rozpoczęcie nowego etapu życia bez obciążenia długami. Upadłość konsumencka jest zatem rozwiązaniem, które będzie „kompromisem” pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.  Z jednej strony osoba z zadłużeniem, którego nie jest w stanie spłacić, będzie miała możliwość nowego startu w życiu, z drugiej zaś strony, wierzyciele zostaną spłaceni w największym stopniu, na jaki pozwala sytuacja i możliwości dłużnika.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości następuje wyłącznie na wniosek zainteresowanego dłużnika i po analizie jego sytuacji finansowej przez Sąd. Postępowanie prowadzone jest następnie przez syndyka, którego wyznacza Sąd. Ogłosić upadłość może zarówno osoba posiadająca jednego wierzyciela, jak i ich kilkoro lub kilkunastu.


Upadłość a majątek dłużnika lub jego brak

Dodatkowo, dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie ma znaczenia okres trwania stanu niewypłacalności oraz czy majątek dłużnika wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Bez znaczenia jest również fakt, że majątek osoby fizycznej obciążony jest np. hipoteką  w takim stopniu, że pozostały jej majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.


W toku postępowania upadłościowego może dojść do likwidacji majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli, lecz należy zaznaczyć, iż posiadanie majątku nie warunkuje możliwości ogłoszenia upadłości.


Plan spłaty czy umorzenie zobowiązań?

Po analizie sytuacji majątkowej dłużnika, Sąd ustala plan spłaty wierzycieli, który dłużnik jest zobowiązany realizować. Istnieje również możliwość umorzenia zobowiązań ciążących na dłużniku w całości lub w części bez konieczności ustalania planu spłaty.


Sytuacje, w których warto rozważyć upadłość konsumencką:

  • długi znacznie przewyższają dochody i posiadany majątek

Prawdopodobnie jesteś niewypłacalny. Osiągany dochód nie jest wystarczający na bieżące pokrywanie zobowiązania, które się regularnie powiększa. Nawet po racjonalnym ograniczeniu wydatków, nie jesteś w stanie regulować swoich długów. Posiadany majątek w przypadku zbycia nie pokryje w całości długu.

  • okoliczności, w  których znalazł się dłużnik, nie dają szans na poprawę jego sytuacji finansowej

Brak perspektywy na poprawę sytuacji majątkowej, np. utrata zatrudnienia, długotrwałe bezrobocie, ciężka choroba, okoliczności, na które dłużnik nie miał wpływu.

  • egzekucje komornicze uniemożliwiają normalne funkcjonowanie

Komornik zajmuje wynagrodzenie lub toczy się egzekucja z majątku dłużnika, a to uniemożliwia zaspokajanie podstawowych potrzeb.

  • wpadłeś/wpadłaś w spirale zadłużenia

Zaciąganie kolejnych zobowiązań celem spłaty długów powstałych wcześniej.

Co oznacza upadłość konsumencka

Ile kosztuje i co to jest upadłość konsumencka?

WAŻNE! Osoba zainteresowana ogłoszeniem upadłości konsumenckiej jest zobowiązana  do opłacenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Opłata ta wynosi wyłącznie 30,00 zł. Na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości oraz w trakcie trwania postępowania nie będzie konieczności uiszczania dodatkowych kosztów, zaliczek czy opłat.


Upadłość konsumencka jako „nowy start” lub „nowy etap życia”

Co oznacza upadłość konsumencka? To szansa na nowy start dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Pozwala na oddłużenie i rozpoczęcie nowego etapu życia. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie upadłościowym.


Prawnik pomoże Ci ocenić Twoją sytuację, doradzi, czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, oraz pomoże Ci w przygotowaniu wniosku.


Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się ze mną!


 
 

AUTOR WPISU:

Bogna Szyczewska

Cześć! To właśnie ja tworzę artykuły na tego bloga, w których dzielę się swoją
wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawa. Tworzę te treści, aby pomóc moim
klientom i każdemu, kto chce lepiej zrozumieć wybrane kwestie prawne.

 

Zachęcam do regularnego zaglądania, aby nie przegapić nowych wpisów!

© 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Bogna Szyczewska

bottom of page